Dutchess County Board of Elections
General Election Results
UNOFFICIAL
Election Date 11/06/2007
Last Updated 12/05/2007 09:36:38 AM
General Election 11/06/2007
STATE WIDE RACES
247 of 247 (100%) machines reporting (249 total districts)
Proposal, Amend State Consitution
Proposal, YES State Const Amendment
18,386
18,386
Proposal, NO State Const Amendment
6,102
6,102
COUNTY WIDE RACES
247 of 247 (100%) machines reporting (249 total districts)
Supreme Court Justice
Francis A Nicolai
23,198
DEM
23,198
Elaine Slobod
22,653
DEM
1,899
IND
2,835
CON
1,011
WOR
28,398
Robert M Berliner
21,954
DEM
1,091
WOR
23,045
Rory J Bellantoni
22,339
REP
1,898
IND
3,139
CON
964
WOR
28,340
Christine Krahulik
22,219
REP
22,219
William Sherwood
21,519
REP
1,805
IND
3,041
CON
1,926
RTL
28,291
Anthony D Zepf
1,470
RTL
1,470
Anthony J DeCintio Jr
1,742
RTL
1,742
LAURA LYNN DOWING
1
WRT
1
RICHARD SAINT ANGEL
1
WRT
1
County Clerk
Richard M Anderson
24,639
DEM
1,472
WPF
26,111
Bradford H Kendall
24,304
REP
3,629
CON
27,933
Susan L McGuire
3,019
IND
3,019
WILLIAM PAROLI JR
1
WRT
1
Sheriff
Adrian Butch Anderson
29,697
REP
4,484
IND
4,380
CON
38,561
CANDACE SAINT ANGEL
1
WRT
1
District Attorney
William V Grady
27,806
REP
4,173
IND
4,203
CON
36,182
KIM D'SOUZA
1
WRT
1
County Executive
Joseph Ruggiero
26,031
DEM
2,794
IND
1,271
WPF
30,096
William R Steinhaus
28,013
REP
4,163
CON
32,176
COUNTY LEGISLATIVE 001 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Leg Dist 01
James Doxsey
698
DEM
82
CON
780
Jeffrey A Magee
582
REP
98
IDF
680
COUNTY LEGISLATIVE 002 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Leg Dist 02
Susan Tooker
898
DEM
136
IND
207
CON
1,241
Suzanne Horn
1,346
REP
42
AAP
1,388
COUNTY LEGISLATIVE 003 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
DC Leg Dist 03
Edward McCormick
959
DEM
140
IND
1,099
Robert Sears
1,267
REP
244
CON
1,511
COUNTY LEGISLATIVE 004 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
DC Leg Dist 04
Diane Nash
1,066
DEM
67
WOR
1,133
Robert Clearwater
872
REP
93
IND
142
CON
1,107
COUNTY LEGISLATIVE 005 RACES
14 of 14 (100%) machines reporting (14 total districts)
DC Leg Dist 05
Richard Keller-Coffey
1,199
DEM
77
WOR
1,276
Kenneth R Roman
932
REP
106
IND
123
CON
1,161
COUNTY LEGISLATIVE 006 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
DC Leg Dist 06
Frederick Bunnell
1,003
DEM
1,003
Angela Flesland
865
REP
95
IND
117
CON
1,077
COUNTY LEGISLATIVE 007 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Leg Dist 07
Dan Kuffner
1,122
DEM
132
IND
79
WPF
1,333
Noreen H Reilly
962
REP
130
CON
1,092
COUNTY LEGISLATIVE 008 RACES
15 of 15 (100%) machines reporting (15 total districts)
DC Leg Dist 08
Jane Smith
1,634
DEM
66
WOR
1,700
Robert G Rolison
1,645
REP
144
IND
201
CON
1,990
COUNTY LEGISLATIVE 009 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Leg Dist 09
Steve White
824
DEM
824
Frank P Wood
364
REP
62
IND
43
CON
469
COUNTY LEGISLATIVE 010 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
DC Leg Dist 10
Barbara Jeter-Jackson
749
DEM
38
PF
787
Dominick R Aquafredda
276
REP
49
IND
32
CON
357
COUNTY LEGISLATIVE 011 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (11 total districts)
DC Leg Dist 11
Joel Tyner
1,734
DEM
127
WOR
1,861
Raymon P Oberly
1,528
REP
89
IND
132
CON
1,749
COUNTY LEGISLATIVE 012 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Leg Dist 12
Alfred F Marotta Jr
811
DEM
105
IND
916
Robert A Weiss
854
REP
168
CON
1,022
COUNTY LEGISLATIVE 013 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (12 total districts)
DC Leg Dist 13
William F McCabe
1,314
DEM
237
IND
73
WOR
1,624
Peter R Bonk
995
REP
182
CON
1,177
COUNTY LEGISLATIVE 014 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (12 total districts)
DC Leg Dist 14
Sandra Goldberg
991
DEM
199
IND
85
WPF
1,275
COUNTY LEGISLATIVE 015 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (11 total districts)
DC Leg Dist 15
Roger Higgins
936
DEM
189
IND
70
WOR
1,195
COUNTY LEGISLATIVE 016 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (11 total districts)
DC Leg Dist 16
Alison MacAvery
1,188
DEM
37
SCP
1,225
Rita Brannen
903
REP
150
CON
1,053
COUNTY LEGISLATIVE 017 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (11 total districts)
DC Leg Dist 17
James J Miccio
1,173
REP
134
IND
160
CON
1,467
COUNTY LEGISLATIVE 018 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (8 total districts)
DC Leg Dist 18
Ronald S Ray
1,103
DEM
31
BF
1,134
John V Forman
963
REP
108
IND
240
CON
76
WOR
1,387
COUNTY LEGISLATIVE 019 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (8 total districts)
DC Leg Dist 19
Rudy Vavra
1,147
DEM
135
IND
71
WOR
1,353
Gary K Cooper
1,440
REP
220
CON
1,660
COUNTY LEGISLATIVE 020 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (8 total districts)
DC Leg Dist 20
Thomas C Mansfield
1,489
DEM
314
RHU
1,803
David M Seymour
1,405
REP
101
IND
132
CON
1,638
COUNTY LEGISLATIVE 021 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Leg Dist 21
Margaret J Horton
1,081
REP
144
IND
189
CON
1,414
COUNTY LEGISLATIVE 022 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Leg Dist 22
Matt Hanson
692
DEM
118
IND
55
WPF
865
Gerald Hutchings
895
REP
118
CON
1,013
COUNTY LEGISLATIVE 023 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Leg Dist 23
Helen Grosso
956
DEM
48
PF
1,004
David Kelly
1,067
REP
128
CON
1,195
COUNTY LEGISLATIVE 024 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Leg Dist 24
Pete Wassell
1,037
DEM
101
IND
49
WOR
1,187
Timothy Basting
1,035
REP
109
CON
1,144
COUNTY LEGISLATIVE 025 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
DC Leg Dist 25
Margaret Fettes
1,421
DEM
177
IND
95
WOR
1,693
Gary Ciferri
1,295
REP
242
CON
1,537
AMENIA RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Amenia Town Supervisor
Janet M Reagon
582
DEM
582
Wayne M Euvrard
591
REP
126
WOR
717
Amenia Town Clerk
Dawn Marie M Klingner
465
DEM
94
WOR
559
Maureen L Bonds
540
REP
83
CON
623
Amenia Town Justice
Norman R Moore
701
REP
701
Amenia Town Council
Vicki Doyle
485
DEM
183
REP
668
Bob Riemer
541
DEM
541
Norman R Cayea
565
REP
113
CON
678
Joel E Pelkey
566
WOR
566
Glenn Caldarelli
54
WOR
54
BEEKMAN RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
Beekman Town Supervisor
John D Adams
1,192
REP
212
IND
1,404
Beekman Town Clerk
Virginia M Ward
1,399
REP
1,399
Beekman Town Justice
John C Garito
1,147
REP
214
IND
146
CON
1,507
Robert D Ferris
1,140
REP
206
IND
143
CON
1,489
Beekman Town Councilman
Sean McDermott
937
DEM
937
Mike Macagnone
909
DEM
909
Thomas J Kinsley
988
REP
988
Barbara A Zulauf
1,017
REP
1,017
Beekman Superintendent of Highways
David P Temple
1,302
REP
1,302
CLINTON RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Clinton Town Supervisor
Jeffrey G Burns
671
REP
118
CON
789
Clinton Town Clerk
Barbara J Joyce
662
REP
123
CON
785
Clinton Town Justice
Scott A Brewster
447
DEM
447
Russell D Tompkins Jr
593
REP
97
CON
690
Clinton Town Councilman
Alyssa B Kogon
462
DEM
462
June A Sanderson
538
DEM
538
Francis D Venezia
562
REP
92
CON
654
Dean Michael
495
REP
26
IND
88
CON
609
Clinton Town Superintendent of Highways
Theron Tompkins
726
REP
122
CON
848
Clinton Town Collector of Taxes
Patricia A McDermott
706
REP
130
CON
836
DOVER RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
Dover Town Supervisor
Ryan F Courtien
856
DEM
73
IPF
929
Brian D Kelly
802
REP
29
PD
831
Dover Town Clerk
Maria Russo
807
DEM
24
PF
831
Caroline Reichenberg
889
REP
28
PD
917
Dover Town Justice
John F Fusco
1,103
DEM
40
PF
1,143
Sam Shufelt
592
REP
592
Dover Town Councilman
Cathy Frame
839
DEM
28
PF
867
Chris Galayda
934
DEM
55
IPF
989
James B Johnson
729
REP
23
PD
752
David B Penney
691
REP
21
PD
712
Dover Town Superintendent of Highways
Joanne Graham
888
DEM
43
PF
931
William R Kelly
837
REP
27
PD
864
Dover Town Collector of Taxes
Kate Hale
873
DEM
23
PF
896
Brenda L Cudney
771
REP
26
PD
797
EAST FISHKILL RACES
22 of 22 (100%) machines reporting (22 total districts)
East Fishkill Town Supervisor
John L Hickman Jr
2,599
REP
305
IND
433
CON
3,337
East Fishkill Town Clerk
Laurette Giardino
1,800
DEM
1,800
Carol A Hurray
2,363
REP
188
IND
402
CON
2,953
East Fishkill Town Councilman
John K Koch
1,994
DEM
275
IND
371
CON
2,640
Heidi M Resk
2,420
REP
2,420
Peter J Cassidy
2,440
REP
300
IND
409
CON
3,149
East Fishkill Superintendent of Highways
David Neil Lapine
1,942
DEM
293
IND
68
WOR
2,303
Dennis H Miller
2,320
REP
402
CON
2,722
East Fishkill Town Collector of Taxes
Anupama Bhatia
1,599
DEM
1,599
Claudia D Heckert
2,602
REP
233
IND
407
CON
3,242
FISHKILL RACES
18 of 18 (100%) machines reporting (18 total districts)
Fishkill Town Supervisor
David E Eberle
1,252
DEM
74
WOR
1,326
Joan A Pagones
1,711
REP
150
IND
230
CON
2,091
Fishkill Town Justice
Linda R Lebensold
1,168
DEM
50
WOR
1,218
Jacqueline Bardini
1,257
DEM
1,257
Francois R Cross
1,761
REP
128
IND
244
CON
2,133
Harold D Epstein
1,672
REP
118
IND
233
CON
2,023
Fishkill Town Councilman
Kimberly A Albra
1,263
DEM
1,263
Patricia S Fleming
1,317
DEM
67
WOR
1,384
Robert Lacolla
1,663
REP
247
CON
1,910
Heather W Malvarosa
1,593
REP
94
IND
223
CON
1,910
Fishkill Town Superintendent of Highways
Glenn R Scofield Sr
1,954
REP
240
IND
268
CON
2,462
HYDE PARK RACES
19 of 19 (100%) machines reporting (19 total districts)
Hyde Park Town Supervisor
Pompey Delafield
2,736
DEM
149
HPP
2,885
Chauncey H Murphey III
1,477
REP
187
IND
248
CON
1,912
Hyde Park Town Justice
David Steinberg
2,397
DEM
291
IND
112
WOR
2,800
Stanley A Frangk
1,762
REP
296
CON
2,058
John Kennedy
1,786
REP
280
IND
276
CON
151
WOR
2,493
Hyde Park Town Collector of Taxes
Nancy Sheehan
2,762
DEM
157
HPP
2,919
Joanne S Devens
1,464
REP
144
IND
213
CON
1,821
HYDE PARK WARD 001 RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
Hyde Park Town Councilman Ward 1
Robert Linville
793
DEM
39
HPP
832
Megan Dore
286
REP
35
IND
58
CON
379
HYDE PARK WARD 002 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Hyde Park Town Councilman Ward 2
Valerie Hail
500
DEM
19
HPP
519
Susan Ferraro Serino
419
REP
40
IND
58
CON
517
HYDE PARK WARD 003 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Hyde Park Town Councilman Ward 3
Hannah Black
558
DEM
25
HPP
583
John W Kane Jr
310
REP
20
IND
46
CON
376
HYDE PARK WARD 004 RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
Hyde Park Town Councilman Ward 4
Rich Perkins
714
DEM
48
WOR
762
Shawn Gallagher
551
REP
68
IND
80
CON
699
LAGRANGE RACES
14 of 14 (100%) machines reporting (14 total districts)
Lagrange Town Clerk
Eileen A Mang
1,115
DEM
1,115
Christine O'Reilly-Rao
1,416
REP
145
IND
1,561
Kathleen A Williams
1,138
CON
1,138
SUSAN QUIGLEY
1
WRT
1
Lagrange Town Justice
Edmund V Caplicki Jr
1,894
REP
469
CON
2,363
JOSEPH SPIEGEL
1
WRT
1
Lagrange Town Councilman
Christopher E Rand
1,442
DEM
323
CON
1,765
John R Colacchio
1,374
DEM
1,374
Gary E Beck
1,626
REP
164
IND
1,790
Stephen O'Hare
1,643
REP
149
IND
311
CON
2,103
JOHN HITSMAN
1
WRT
1
BERNARD REILLY
1
WRT
1
Lagrange Town Collector of Taxes
Jane T Sullivan
2,236
REP
517
CON
2,753
JOE LOMBARDI
1
WRT
1
MILAN RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
Milan Town Supervisor
Ross J Williams
387
DEM
55
IKM
442
Richard D Barrett
473
REP
55
CON
528
Milan Town Justice
Kenneth J Kremenick
401
DEM
438
REP
839
Milan Town Councilman
Laurence M Steel
383
DEM
44
IKM
427
Steven Siegel
379
DEM
38
KMR
417
Roberta A Egan
473
REP
61
CON
534
David Y Byrne
484
REP
36
IND
52
CON
572
Milan Town Assessor
Elizabeth R Burns
391
DEM
452
REP
843
William F Gallagher
517
REP
517
Milan Town Superintendent of Highways
Glenn A Butler
480
REP
69
IND
53
CON
602
Milan Town Collector of Taxes
Pamela A Johnson
404
DEM
460
REP
864
NORTHEAST RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
North East Town Supervisor
David H Sherman
240
DEM
175
RFN
415
Stanley Chase
249
CON
249
North East Town Clerk
Nancy W Vialpando
323
DEM
43
FN
366
Lisa M Cope
248
REP
248
North East Town Justice
John D Crodelle Sr
267
DEM
246
REP
513
North East Town Councilman
Carl E Stahovec
254
DEM
203
RFN
457
David M McGhee Sr
287
DEM
248
RFN
535
Charles R Barrett
186
CON
186
North East Town Assessor
Katherine A Johnson
343
DEM
35
AE
378
Proposal, North East-Millerton Library Budget
Proposal, YES North East Library Budget
253
253
Proposal, NO North East Library Budget
119
119
PAWLING RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
Pawling Town Councilman
Michael M Mayer
862
DEM
55
PF
917
David C Watson
925
DEM
56
PF
981
Robert J Marvin Jr
816
REP
85
CON
901
James D Benson III
638
REP
72
CON
710
Proposal, Pawling Supervisor Term of Office
Proposal, YES Pawling Supervisor Term
606
606
Proposal, NO Pawling Supervisor Term
257
257
PINE PLAINS RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
Pine Plains Town Supervisor
Anthony G Pulver
335
DEM
283
RHP
618
Pine Plains Town Clerk
Judy S Harpp
398
DEM
358
REP
756
Pine Plains Town Justice
Christi J Acker
318
DEM
258
REP
576
John R Ladoceour
186
PPF
186
Pine Plains Town Councilman
Robert F Couse
314
DEM
110
HP
424
George G Keeler Jr
349
DEM
119
HP
468
Philip J Amelio
384
REP
384
Wesley P Chase
402
REP
402
Pine Plains Town Assessor
Clarence B Chapman
312
DEM
236
RHP
548
James F Mara
325
DEM
252
RHP
577
Pine Plains Town Superintendent of Highways
Robert L Harpp Sr
381
DEM
338
REP
719
PLEASANT VALLEY RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
Pleasant Valley Town Supervisor
Frank Susczynski
875
DEM
160
IND
428
CON
1,463
Jeffrey S Battistoni
985
REP
985
Pleasant Valley Town Clerk
Deborah Bjorkman
859
DEM
903
REP
439
CON
2,201
Pleasant Valley Town Justice
Thomas A Reed
1,071
REP
440
CON
1,511
Pleasant Valley Town Councilman
William Cianchetta
722
DEM
722
Jean Curlee
718
DEM
881
REP
418
CON
2,017
Christopher J Hart
1,045
REP
435
CON
1,480
Pleasant Valley Councilman (Unexpired Term)
Louis Caviglia
766
DEM
766
Donald R Sagliano
885
REP
372
CON
1,257
Pleasant Valley Town Superintendent of Highways
Kurt A Gardner
800
DEM
922
REP
417
CON
2,139
TOWN POUGHKEEPSIE RACES
44 of 44 (100%) machines reporting (44 total districts)
Poughkeepsie Town Supervisor
Patricia Myers
4,261
DEM
421
CON
4,682
John Weisman
3,398
REP
423
IND
3,821
Poughkeepsie Town Clerk
Susan Miller
3,988
REP
648
CON
4,636
Poughkeepsie Town Justice
David A Sears
3,565
DEM
216
WOR
3,781
Dick Wolf
3,087
DEM
162
WOR
3,249
Paul Banner
3,620
REP
416
IND
477
CON
4,513
Paul O Sullivan
3,652
REP
365
IND
474
CON
4,491
Poughkeepsie Public Library Trustee (Town)
Linda Beyer
3,709
NON
3,709
TOWN POUGHKEEPSIE WARD 001 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
Poughkeepsie Town Council Ward 1
Jon J Baisley
708
REP
129
IND
100
CON
937
DICK BUCKEY
1
WRT
1
TOWN POUGHKEEPSIE WARD 002 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
Poughkeepsie Town Council Ward 2
Herbert I Stoller
729
DEM
729
Dominic Seminara
761
REP
78
IND
109
CON
948
TOWN POUGHKEEPSIE WARD 003 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (8 total districts)
Poughkeepsie Town Council Ward 3
George J Finn, Jr.
540
DEM
57
CON
597
Joseph Conte
635
REP
99
IND
734
TOWN POUGHKEEPSIE WARD 004 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
Poughkeepsie Town Council Ward 4
Virginia Buechele
494
DEM
62
CON
556
Michael A Cifone
601
REP
80
IND
681
TOWN POUGHKEEPSIE WARD 005 RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
Poughkeepsie Town Council Ward 5
Will Cass
529
DEM
529
Stephan Krakower
751
REP
80
IND
84
CON
915
TOWN POUGHKEEPSIE WARD 006 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
Poughkeepsie Town Council Ward 6
Nancy Hritz-Seifts
662
DEM
662
Todd N Tancredi
712
REP
87
IND
69
CON
868
RED HOOK RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (8 total districts)
Red Hook Town Supervisor
Robert McKeon
1,447
DEM
332
RHU
1,779
Sue T Crane
1,512
REP
133
IND
151
CON
1,796
Red Hook Town Justice
Jonah Triebwasser
1,684
DEM
160
WRU
1,844
Jeffrey Martin
1,603
DEM
336
RHU
1,939
Roland Page
1,256
REP
98
IND
124
CON
1,478
Kelly Flood-Myers
1,317
REP
125
IND
128
CON
1,570
Red Hook Town Councilman
Micki Strawinski
1,526
DEM
337
RHU
1,863
Harry Colgan
1,431
DEM
325
RHU
1,756
Harold Ramsey
1,410
REP
112
IND
139
CON
1,661
Lisa A Pullaro
1,340
REP
95
IND
141
CON
1,576
Red Hook Town Superintendent of Highways
Wayne A Hildenbrand
1,616
REP
252
IND
172
CON
2,040
Proposal, Red Hook Library Budget
Proposal, YES Red Hook Library Budget
1,294
1,294
Proposal, NO Red Hood Library Budget
517
517
RHINEBECK RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
Rhinebeck Town Supervisor
Steven Block
1,113
DEM
1,113
Thomas Traudt
1,345
REP
1,345
Rhinebeck Town Justice
William Sanchez
1,319
REP
134
CON
1,453
Rhinebeck Town Councilman
Monique Segarra
1,177
DEM
1,177
Lance A Ringel
1,157
DEM
1,157
Bruce Washburn
1,208
REP
1,208
Daniel Staley
1,180
REP
1,180
Rhinebeck Town Assessor
William McGann
1,259
REP
1,259
Emery W Ruger
1,217
REP
1,217
Rhinebeck Town Superintendent of Highways
Kathleen M Kinsella
1,271
DEM
1,271
Thomas Mannix
1,203
REP
1,203
STANFORD RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
Stanford Town Supervisor
Melvyn Eiger
445
DEM
445
David R Tetor
559
REP
559
Stanford Town Clerk
Ritamary T Bell
699
REP
699
Stanford Town Councilman
Virginia Stern
510
DEM
50
CON
560
Johanna Shafer
475
DEM
475
Larry Clark
483
REP
483
Melissa Pastre
495
REP
495
Stanford Town Superintendent of Highways
James Myers
656
REP
656
UNION VALE RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
Union Vale Town Supervisor
Lisette Hitsman
655
REP
90
CON
745
Thomas J Farmer
367
IND
90
UPP
457
Union Vale Town Clerk
Constance D Kane
468
DEM
468
Mary Lou Deforest
712
REP
123
CON
835
Union Vale Town Councilman
Lalita Malik
419
DEM
9
PF
428
John J Hughes
441
DEM
13
PF
454
John T O'Connor
566
REP
77
CON
643
Ralph J Mondello
540
REP
75
CON
615
Mary Jean Calvi
182
IND
81
UPP
263
Elfriede Tillman
149
UPP
149
Union Vale Town Superintendent of Highways
Richard C Wisseman
674
DEM
674
J Peter Deforest
569
REP
94
CON
663
Union Vale Town Collector of Taxes
Edna C Bonk
769
REP
156
CON
925
WAPPINGER RACES
26 of 26 (100%) machines reporting (28 total districts)
Wappinger Town Supervisor
Phil DiNonno
1,989
DEM
64
PF
2,053
Christopher J Colsey
2,206
REP
222
IND
330
CON
2,758
Wappinger Town Clerk
Chris Masterson
2,220
DEM
501
IPF
2,721
Wappinger Town Justice
Carl Wolfson
2,295
REP
478
CON
2,773
Wappinger Town Superintendent of Highways
Graham Foster
2,039
DEM
1,900
REP
229
IND
353
CON
4,521
WAPPINGER WARD 001 RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
Wappinger Town Council Ward 1
Bob Relyea
427
DEM
427
William Beale
552
REP
75
IND
60
CON
687
WAPPINGER WARD 002 RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
Wappinger Town Council Ward 2
Vincent Bettina
424
REP
60
IND
75
CON
559
WAPPINGER WARD 003 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (9 total districts)
Wappinger Town Council Ward 3
Maureen McCarthy
717
DEM
49
WPF
766
Max A Dao
555
REP
68
IND
116
CON
739
WAPPINGER WARD 004 RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (7 total districts)
Wappinger Town Council Ward 4
Joseph Paoloni
662
DEM
114
IND
132
CPF
908
WASHINGTON RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Washington Town Supervisor
Edward J Shaughnessy Jr
551
DEM
36
CSP
587
Florence C Prisco
765
REP
34
WAF
799
Washington Town Clerk
Mary E Alex
582
DEM
701
RWF
1,283
Washington Town Justice
Elizabeth K Shequine
549
DEM
661
RWF
1,210
Washington Town Councilman
Kate Farrell
568
DEM
42
CSP
610
Didi Barrett
540
DEM
38
CSP
578
Robert Audia
740
REP
38
WAF
778
Michael E Murphy
733
REP
31
WAF
764
Washington Town Superintendent of Highways
James E Brownell
560
DEM
678
RWF
1,238
CITY BEACON RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
BEACON CITY MAYOR
Steve Gold
1,594
DEM
106
IND
87
WBF
1,787
Frederick N Antalek
1,320
REP
315
CON
1,635
Beacon City Council at Large
Lavonne R Cooper
1,430
DEM
32
BF
1,462
Eleanor Thompson
1,606
DEM
57
BF
1,663
Marlene M Fredericks
1,049
REP
151
IND
305
CON
1,505
Jerry Landisi
825
CON
825
CITY BEACON WARD 001 RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
Beacon City Council Ward 1
Patricia A Scecina
335
DEM
20
WBF
355
Deanna Leake
318
REP
37
IND
108
CON
463
CITY BEACON WARD 002 RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
Beacon City Council Ward 2
Charles P Kelly
417
DEM
23
WBF
440
Anthony J Furco
199
REP
58
CON
257
CITY BEACON WARD 003 RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
Beacon City Council Ward 3
Philip P Shea
373
DEM
30
WBF
403
Randy J Casale
274
IND
208
CON
482
CITY BEACON WARD 004 RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
Beacon City Council Ward 4
Sara J Pasti
357
DEM
30
WBF
387
Christopher H Bopp
172
REP
172
Louis Amoroso
160
CON
160
CITY POUGHKEEPSIE RACES
25 of 25 (100%) machines reporting (25 total districts)
Poughkeepsie City Mayor
Fred Knapp
2,544
DEM
106
WOR
2,650
John C Tkazyik
2,397
REP
315
IND
225
CON
2,937
NANCY CO
2
WRT
2
Poughkeepsie Public Library Trustee (City)
Jode Millman
2,674
NON
2,674
Henry Horwitz
2,640
NON
2,640
Lila Lynch
2,706
NON
2,706
CITY POUGHKEEPSIE WARD 001 RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
Poughkeepsie City Council Ward 1
Frank Clark
231
DEM
231
Thomas E Parise
194
REP
38
IND
23
CON
255
CITY POUGHKEEPSIE WARD 002 RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
Poughkeepsie City Council Ward 2
Joseph W Rich
210
DEM
210
Erik Haight
124
REP
35
IND
18
CON
177
John T Lawrence
26
NF
26
CITY POUGHKEEPSIE WARD 003 RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
Poughkeepsie City Council Ward 3
Robert L Mallory Jr
237
DEM
19
WOR
256
Alfred W Nowak Sr
125
REP
13
IND
11
CON
149
CITY POUGHKEEPSIE WARD 004 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Poughkeepsie City Council Ward 4
Brian Doyle
715
DEM
84
IND
31
WOR
830
Anthony J Scivolette Jr
342
REP
40
CON
382
CITY POUGHKEEPSIE WARD 005 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Poughkeepsie City Council Ward 5
Penny Lewis
251
DEM
17
WOR
268
Alexander W Hosier Jr
41
REP
7
CON
48
Kipp Pells
10
IND
10
CITY POUGHKEEPSIE WARD 006 RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
Poughkeepsie City Council Ward 6
Mary S Solomon
262
DEM
25
IND
16
WOR
303
James R Gibbons Jr
173
REP
23
CON
196
CITY POUGHKEEPSIE WARD 007 RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
Poughkeepsie City Council Ward 7
Gwen C Johnson
409
DEM
33
WOR
442
David M Brown
122
REP
16
IND
9
CON
147
CITY POUGHKEEPSIE WARD 008 RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
Poughkeepsie City Council Ward 8
Dennis Weinel
666
DEM
38
WOR
704
Paul T Herman
572
REP
65
IND
57
CON
694
POUGHKEEPSIE LIBRARY DISTRICT RACES
69 of 69 (100%) machines reporting (69 total districts)
Proposal, Poughkeepsie Library Budget
Proposal, YES Pok Library Budget
4,807
4,807
Proposal, NO Pok Library Budget
2,403
2,403