Dutchess County Board of Elections
General Election Results
OFFICIAL
Election Date 11/04/2003
General Election 11/04/2003
STATE WIDE RACES
246 of 246 (100%) machines reporting (249 total districts)
Proposal 1 - Sewage Exclusion Amendment
YES (prop 1)
15,746
15,746
NO (prop 1)
13,308
13,308
Proposal 2 - Debt Limitation Amendment
YES (prop 2)
13,398
13,398
NO (prop 2)
15,143
15,143
COUNTY WIDE RACES
246 of 246 (100%) machines reporting (249 total districts)
Justice of the Supreme Court
Lawrence I Horowitz
22,858
REP
1,347
IND
3,048
CON
27,253
Margaret Garvey
23,461
REP
3,326
CON
26,787
Christine A Sproat
23,955
REP
1,553
IND
3,168
CON
28,676
Debra J Kiedaisch
18,424
DEM
18,424
Jo Ann Friia
17,508
DEM
1,350
IND
1,042
WOR
19,900
Colleen D Duffy
18,442
DEM
18,442
Michael A Wiener
1,132
WOR
1,132
David H Stonehill
969
WOR
969
Scattering
6
WRT
6
Void
31
VOI
31
Family Court Judge
Valentino T Sammarco
26,988
REP
3,948
CON
30,936
Kim C Dsouza
4,816
IND
4,816
Void
2
VOI
2
Scattering
6
WRT
6
County Clerk
Colette M Lafuente
24,528
REP
3,283
CON
27,811
Richard M Anderson
23,352
DEM
1,398
WOR
24,750
Aleksander Zagajewski
787
IND
787
Scattering
2
WRT
2
Void
7
VOI
7
County Sheriff
Adrian Butch Anderson
31,745
REP
3,540
IND
3,818
CON
39,103
Scattering
9
WRT
9
Candis Saint Angel
1
WRT
1
Void
1
VOI
1
District Attorney
William V Grady
30,790
REP
4,442
CON
35,232
Scattering
11
WRT
11
Void
1
VOI
1
County Executive
William R Steinhaus
30,701
REP
30,701
Fred Bunnell
19,954
DEM
19,954
Scattering
5
WRT
5
COUNTY LEGISLATIVE 001 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Leg Dist 01
Patrick Nesbitt
953
REP
953
Leonard J Babiarz
541
DEM
49
CON
590
COUNTY LEGISLATIVE 002 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Leg Dist 02
Suzanne Horn
1,470
REP
46
COM
1,516
Barbara Wood
942
DEM
942
Void
1
VOI
1
COUNTY LEGISLATIVE 003 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
DC Leg Dist 03
Robert Sears
1,467
REP
232
CON
1,699
Scattering
1
WRT
1
COUNTY LEGISLATIVE 004 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Leg Dist 04
Robert P Clearwater
983
REP
67
IND
1,050
Brenda Moore-Frazier
973
DEM
58
WOR
1,031
Mark Sheedy
200
CON
200
COUNTY LEGISLATIVE 005 RACES
14 of 14 (100%) machines reporting (14 total districts)
DC Leg Dist 05
Patrick J Hinkley
908
REP
139
CON
1,047
Richard Keller Coffey
1,206
DEM
110
IND
52
WOR
1,368
COUNTY LEGISLATIVE 006 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
DC Leg Dist 06
James T Hammond
1,222
REP
1,222
COUNTY LEGISLATIVE 007 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
DC Leg Dist 07
Noreen H Reilly
1,172
REP
143
CON
1,315
Robert V Kampf
1,015
DEM
90
HPP
1,105
COUNTY LEGISLATIVE 008 RACES
17 of 17 (100%) machines reporting (18 total districts)
DC Leg Dist 08
Robert G Rolison
1,634
REP
187
CON
1,821
Barbra Lindsey
1,646
DEM
87
IND
67
WOR
1,800
COUNTY LEGISLATIVE 009 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Leg Dist 09
Christopher Baiano
630
REP
123
IND
50
CON
803
Fred Knapp
811
DEM
811
Scattering
2
WRT
2
COUNTY LEGISLATIVE 010 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
DC Leg Dist 10
Barbara Jeter-Jackson
807
DEM
807
Scattering
1
WRT
1
COUNTY LEGISLATIVE 011 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (11 total districts)
DC Leg Dist 11
Edward J Haas
1,255
REP
150
CON
1,405
Joel Tyner
1,450
DEM
1,450
COUNTY LEGISLATIVE 012 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (8 total districts)
DC Leg Dist 12
Mary M Swartz
1,036
REP
183
CON
1,219
Scattering
1
WRT
1
COUNTY LEGISLATIVE 013 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (11 total districts)
DC Leg Dist 13
Sean E Donahue
1,100
REP
191
CON
1,291
William McCabe
1,310
DEM
67
CST
1,377
COUNTY LEGISLATIVE 014 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (12 total districts)
DC Leg Dist 14
Calvin M Lawrence
760
REP
109
CON
869
Sandra Goldberg
971
DEM
66
GG
1,037
COUNTY LEGISLATIVE 015 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (11 total districts)
DC Leg Dist 15
Richard M Lecker
798
REP
129
CON
927
Roger Higgins
1,041
DEM
73
WOR
1,114
COUNTY LEGISLATIVE 016 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
DC Leg Dist 16
Camille Price
973
REP
125
CON
1,098
Steve Gold
593
DEM
61
IND
654
COUNTY LEGISLATIVE 017 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
DC Leg Dist 17
Shannon Martin LaFrance
955
REP
197
CON
1,152
Void
1
VOI
1
COUNTY LEGISLATIVE 018 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (8 total districts)
DC Leg Dist 18
John V Forman
991
REP
113
CON
1,104
Eleanor Thompson
849
DEM
82
IND
51
WOR
982
Void
2
VOI
2
COUNTY LEGISLATIVE 019 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (8 total districts)
DC Leg Dist 19
Gary Cooper
1,250
REP
1,250
Robert Peters
829
DEM
829
Scattering
2
WRT
2
COUNTY LEGISLATIVE 020 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
DC Leg Dist 20
Marcus J Molinaro
1,562
REP
191
CON
1,753
Larry Kopczak
972
DEM
972
Frank Stoppenbach
105
IND
105
COUNTY LEGISLATIVE 021 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (8 total districts)
DC Leg Dist 21
Margaret J Horton
1,142
REP
1,142
Thomas Diorio
260
CON
260
Scattering
2
WRT
2
COUNTY LEGISLATIVE 022 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Leg Dist 22
Gerald E Hutchings
989
REP
132
CON
1,121
Duane Smith
887
DEM
97
BF
984
COUNTY LEGISLATIVE 023 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Leg Dist 23
David P Kelly
1,105
REP
153
CON
1,258
COUNTY LEGISLATIVE 024 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Leg Dist 24
Bradford Kendall
994
REP
994
Richard Collins
562
DEM
562
COUNTY LEGISLATIVE 025 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
DC Leg Dist 25
Margaret G Fettes
1,174
DEM
1,174
Scattering
1
WRT
1
AMENIA RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Amenia Supervisor
Darlene S Riemer
54
REP
54
Thomas J Lejeune Jr
528
DEM
60
TFP
588
Bonnie J Hundt
687
IA
687
Amenia Town Clerk
Julia A Bouffard
761
DEM
761
Amenia Town Justice
Norman R Moore
768
REP
768
Amenia Town Councilmember
Vicki Doyle
503
REP
497
DEM
1,000
Wayne M Euvrard
521
REP
521
Roger D Russell
769
DEM
769
BEEKMAN RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
Beekman Supervisor
John D Adams
1,334
REP
204
CON
1,538
Michael Macagnone
6
WRT
6
Scattering
1
WRT
1
Beekman Town Clerk
Virginia M Ward
1,319
REP
192
CON
1,511
Patricia A Ambrose
309
IND
309
Beekman Town Justice
Robert D Ferris
1,339
REP
216
CON
1,555
John C Garito
1,271
REP
191
CON
1,462
Mark T Hoops
733
DEM
109
IND
842
Beekman Town Councilmember
Thomas J Kinsley
1,089
REP
155
CON
1,244
Barbara A Zulauf
995
REP
145
CON
1,140
Murray Johnson
774
DEM
55
WOR
829
Daniel French
950
DEM
124
BF
1,074
Beekman Supt of Highways
David P Temple
1,130
REP
90
IND
1,220
Richard D Usewicz Sr
802
DEM
142
CON
36
WOR
980
Douglas DeMasi
2
WRT
2
CLINTON RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Clinton Supervisor
Raymon P Oberly
570
REP
37
IND
65
CON
672
A William Keefe
428
DEM
53
CC
481
Stephanie Bonks
2
WRT
2
Clinton Town Clerk
Rachel A Pink
642
REP
70
IND
78
CON
790
Clinton Town Justice
Russell D Tompkins Jr
514
REP
67
CON
581
William E Dickett
509
DEM
65
CC
574
Clinton Town Councilmember
Barbara Seelbach
614
REP
39
IND
75
CON
728
Francis D Venezia
531
REP
30
IND
59
CON
620
Andrew J Papp
404
DEM
45
CC
449
Carol H Yakubowski
422
DEM
57
CC
479
Clinton Supt of Highways
Theron Tompkins
717
REP
118
CON
835
Clinton Collector of Taxes
Patricia A McDermott
718
REP
118
CON
836
DOVER RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
Dover Supervisor
Jill A Way
669
REP
52
CON
721
Eric Johnson
428
DEM
428
Scattering
1
WRT
1
Dover Town Clerk
Caroline Reichenberg
753
REP
88
CON
841
Dover Town Justice
John F Fusco
549
DEM
549
Dover Town Councilmember
Timothy J Basting
625
REP
65
CON
690
Brian D Kelly
706
REP
706
Judith L Ross
346
DEM
346
Wayne G Tanner
343
DEM
343
Dover Supt of Highways
William R Kelly
655
REP
316
DEM
66
CON
1,037
William Yeno
17
WRT
17
Willaim Yeno
6
WRT
6
Dover Collector of Taxes
Lisa A Johnson
670
REP
670
Kate Wyman Hale
392
DEM
392
William Yeno
2
WRT
2
E FISHKILL RACES
20 of 20 (100%) machines reporting (20 total districts)
East Fishkill Supervisor
Peter Idema III
2,417
REP
408
CON
2,825
John Koch
8
WRT
8
Scattering
5
WRT
5
East Fishkill Town Clerk
Dorothy J Mekeel
2,550
REP
442
CON
2,992
Scattering
3
WRT
3
East Fishkill Town Justice
Thomas F Wood
2,564
REP
458
CON
3,022
Scattering
2
WRT
2
East Fishkill Town Councilmember
Peter J Cassidy
1,930
REP
312
CON
2,242
Richard E Ferland
1,816
REP
298
CON
2,114
Delbert F Lee I
1,870
DEM
1,870
Jennifer L Owen Narbaiz
1,723
DEM
1,723
John Koch
1
WRT
1
East Fishkill Supt of Highways
Dennis Miller
1,982
REP
285
CON
2,267
David N Lapine
1,833
DEM
1,833
Scattering
1
WRT
1
East Fiskilll Collector of Taxes
Barbara N Dolan
2,668
REP
471
CON
3,139
Scattering
3
WRT
3
FISHKILL RACES
16 of 16 (100%) machines reporting (16 total districts)
Fishkill Supervisor
Joan A Pagones
1,616
REP
275
CON
1,891
Fishkill Town Justice
Francois R Cross
1,587
REP
285
CON
1,872
Harold D Epstein
1,515
REP
266
CON
1,781
Fishkill Town Councilmember
Heather W Malvarosa
1,485
REP
266
CON
1,751
Dennis R Zack
1,483
REP
259
CON
1,742
Fishkill Supt of Highways
Glenn R Scofield Sr
1,658
REP
291
CON
1,949
HYDE PARK RACES
19 of 19 (100%) machines reporting (19 total districts)
Hyde Park Supervisor
Yancy F McArthur
2,237
REP
270
CON
2,507
Pompey Delafield
2,293
DEM
153
HPP
2,446
Hyde Park Town Justice
Stanley A Frangk
2,016
REP
261
CON
2,277
John M Kennedy
2,081
REP
252
CON
2,333
David Steinberg
2,024
DEM
149
IND
117
WOR
2,290
Alice Mann
2,004
DEM
159
IND
125
WOR
2,288
HYDE PARK WARD 001 RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
Hyde Park 1st Ward Councilmember
Timothy J Liebrand
466
REP
51
CON
517
Robert A Linville
732
DEM
732
HYDE PARK WARD 002 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Hyde Park 2nd Ward Councilmember
Salvatore P Incorvaia
481
REP
17
CTP
498
Victoria R Kane
548
DEM
548
HYDE PARK WARD 003 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Hyde Park 3rd Ward Councilmember
Angelo J Targia
541
REP
65
CON
606
John Henry Lewis
419
DEM
419
HYDE PARK WARD 004 RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
Hyde Park 4th Ward Councilmember
Barbara M Potter
760
REP
99
CON
859
Wayne J Collier
519
DEM
519
LAGRANGE RACES
14 of 14 (100%) machines reporting (14 total districts)
LaGrange Supervisor
George H Wade III
1,860
REP
243
CON
2,103
Thomas M Costello
1,249
DEM
1,249
LaGrange Town Clerk
Kathleen A Williams
2,106
REP
332
CON
2,438
Eileen Mang
5
WRT
5
Denise Fitzgerald
2
WRT
2
LaGrange Town Justice
Edmund V Caplicki Jr
2,158
REP
337
CON
2,495
LaGrange Town Councilmember
Gary E Beck
1,594
REP
232
CON
1,826
Jon J Wagner
1,756
REP
270
CON
2,026
Mary Q McAllister
1,445
DEM
1,445
Peter P Plavchan
1,098
DEM
1,098
LaGrange Supt of Highways
Michael J Kelly
2,230
REP
352
CON
2,582
Scattering
1
WRT
1
LaGrange Receiver of Taxes
Jane T Sullivan
2,350
REP
375
CON
2,725
Scattering
1
WRT
1
LaGrange Town Proposition #1 (proposal 3)
YES (prop 3 - LaGrange)
1,085
1,085
NO (prop 3 - LaGrange)
1,587
1,587
MILAN RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
Milan Supervisor
James P Jeffreys
306
REP
10
TRA
316
John V Talmage
494
DEM
86
CON
580
Milan Town Justice
Kenneth J Kremenick
319
REP
421
DEM
71
CON
811
Milan Town Councilmember
J Stephen Odak
280
REP
6
TRA
286
Jacqueline P Reynolds
314
REP
18
TRA
332
Pauline Combe Clark
466
DEM
102
CON
568
Alfred LoBrutto
481
DEM
83
CON
564
Milan Assessor
Elizabeth R Burns
342
REP
390
DEM
732
William F Gallagher
345
REP
382
DEM
727
Scott L Hobson
335
REP
374
DEM
709
Milan Supt of Highways
Glenn A Butler
359
REP
33
TRA
392
Milan Collector of Taxes
Pamela A Johnson
335
REP
393
DEM
67
CON
795
NORTH EAST RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
Northeast Supervisor
David H Sherman
264
REP
171
DEM
435
Scattering
1
WRT
1
Sanford Kaplan
3
WRT
3
Northeast Town Clerk
Sanford Kaplan
1
WRT
1
Gail Wheeler
9
WRT
9
Scattering
1
WRT
1
Northeast Town Justice
John D Crodelle Sr
262
REP
161
DEM
423
Scattering
1
WRT
1
Northeast Town Councilmember
David M McGhee Sr
348
REP
21
FN
369
Carl E Stahovec
276
REP
172
DEM
448
Scattering
1
WRT
1
Void
1
VOI
1
Northeast Collector of Taxes
Bernadette Coniglio
277
REP
165
DEM
442
Scattering
1
WRT
1
PAWLING RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
Pawling Supervisor
Edward P Hauser
824
REP
94
CON
918
Scattering
1
WRT
1
Pawling Town Councilmember
James D Benson III
840
REP
99
CON
939
Elizabeth M Coursen
840
REP
101
CON
941
Scattering
1
WRT
1
Pawling Town Proposition #1 (proposal 3)
YES (prop 3 - Pawling)
465
465
NO (prop 3 - Pawling)
311
311
PINE PLAINS RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
Pine Plains Supervisor
Gregg Pulver
243
REP
106
DEM
349
Scattering
2
WRT
2
Pine Plains Town Clerk
Judy S Harpp
260
REP
108
DEM
368
Pine Plains Town Justice
Tony Grassi
244
REP
112
DEM
356
Pine Plains Town Councilmember
Robert F Couse
225
REP
114
DEM
339
George J Keeler
229
REP
106
DEM
335
Pine Plains Assessor
Clarence Rick Chapman
209
REP
100
DEM
309
James F Mara
204
REP
112
DEM
316
Pine Plains Supt of Highways
Robert L Harpp Sr
258
REP
106
DEM
364
PLEASANT VALLEY RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
Pleasant Valley Supervisor
John F McNair
972
REP
115
CON
1,087
Arthur L Levin
765
DEM
765
Jeff Battistoni
327
WRT
327
Jeff battistoni
61
WRT
61
Pleasant Valley Town Clerk
Deborah Bjorkman
1,565
REP
209
CON
1,774
Pleasant Valley Town Justice
Thomas A Reed
1,497
REP
199
CON
1,696
Scattering
1
WRT
1
Pleasant Valley Town Councilmember
Bruce J Donegan
1,496
REP
206
CON
1,702
Thomas F Vasti III
1,466
REP
1,466
Scattering
2
WRT
2
Pleasant Valley Supt of Highways
Kurt A Gardner
1,523
REP
218
CON
1,741
Scattering
4
WRT
4
Stephen Albrecht
3
WRT
3
TWN POUGHKEEPSIE RACES
44 of 44 (100%) machines reporting (44 total districts)
Poughkeepsie Town Supervisor
Joseph E Davis
4,461
REP
633
CON
5,094
Scattering
1
WRT
1
Poughkeepsie Town Clerk
Susan J Miller
4,670
REP
695
CON
5,365
Poughkeepsie Town Justice
Paul O Sullivan
3,902
REP
572
CON
4,474
Paul L Banner
3,797
REP
238
IND
533
CON
4,568
Dick Wolf
3,022
DEM
222
IND
136
WOR
3,380
David A Sears
3,351
DEM
3,351
Void
2
VOI
2
TWN POUGHKEEPSIE WARD 001 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
Poughkeepsie Town 1st Ward Councilmember
Jon J Baisley
730
REP
123
CON
853
Judy Morris
499
DEM
499
Void
1
VOI
1
TWN POUGHKEEPSIE WARD 002 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
Poughkeepsie Town 2nd Ward Councilmember
Dominic Seminara
792
REP
46
IND
99
CON
937
David H Wexler
573
DEM
573
Void
1
VOI
1
TWN POUGHKEEPSIE WARD 003 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (8 total districts)
Poughkeepsie Town 3rd Ward Councilmember
Bruce W Pells
656
REP
71
IND
96
CON
823
TWN POUGHKEEPSIE WARD 004 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
Poughkeepsie Town 4th Ward Councilmember
Michael Cifone
617
REP
617
Patricia B Myers
500
DEM
70
CON
570
Jeff Magee
85
IND
23
FW
108
TWN POUGHKEEPSIE WARD 005 RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
Poughkeepsie Town 5th Ward Councilmember
Stephan L Krakower
648
REP
94
CON
742
Theresa Brown
690
DEM
690
TWN POUGHKEEPSIE WARD 006 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
Poughkeepsie Town 6th Ward Councilmember
Todd N Tancredi
717
REP
96
CON
813
RED HOOK RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
Red Hook Supervisor
Woody N Klose
1,021
REP
130
CON
1,151
Marirose Blum Blump
1,652
DEM
1,652
Bruce Schreiber
2
WRT
2
Red Hook Town Justice
Roland R Page
1,315
REP
187
CON
1,502
Scattering
1
WRT
1
Red Hook Town Councilmember
Charles M Callejo
1,052
REP
152
CON
1,204
Harold Ramsey
1,170
REP
161
CON
1,331
Jean P Bordewich
1,542
DEM
1,542
Chris P Gilbert
1,263
DEM
1,263
Red Hook Supt of Highways
Wayne A Hildenbrand
1,504
REP
225
CON
1,729
Scattering
2
WRT
2
RHINEBECK RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
Rhinebeck Supervisor
Dennis J McGuire
892
REP
131
CON
1,023
Rhinebeck Town Justice
William Sanchez
778
REP
798
DEM
99
CON
1,675
Rhinebeck Town Councilmember
Paul E Niedercorn
720
REP
98
CON
818
Linda D Souers
975
DEM
975
Rhinebeck Assessor
Alexander D'Imperio
837
REP
138
CON
975
Emery W Ruger
834
REP
129
CON
963
Rhinebeck Supt of Highways
Eugene Tromboni
912
REP
141
CON
1,053
Rhinebeck Library Proposition #1 (proposal 3)
YES (prop 3 - Rhinebeck)
845
845
NO (prop 3 - Rhinebeck)
546
546
STANFORD RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
Stanford Supervisor
David R Tetor
555
REP
555
Stanford Town Clerk
Ritamary T Bell
561
REP
561
Stanford Town Justice
Frank T Weber Sr
504
REP
504
Scattering
1
WRT
1
Stanford Town Councilmember
Timothy J Marriott
457
REP
457
Dennis C Pryzgoda
468
REP
468
Stanford Supt of Highways
Mark S Burdick
549
REP
549
UNION VALE RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Union Vale Supervisor
Lisette Hitsman
627
REP
123
CON
750
Scattering
1
WRT
1
Union Vale Town Clerk
Mary Lou Z DeForest
627
REP
124
CON
751
Union Vale Town Justice
Charles E Stampf Jr
607
REP
607
Scattering
1
WRT
1
Union Vale Town Councilmember
Thomas J Farmer
437
REP
98
CON
535
John T OConnor
522
REP
99
CON
621
Charles DeLarock
177
UVU
177
Steve Wirz
348
DEM
348
Union Vale Supt of Highways
Peter J DeForest
614
REP
119
CON
733
Scattering
1
WRT
1
Union Vale Collector of Taxes
Edna C Bonk
599
REP
109
CON
708
Gilda Aronson
222
DEM
222
WAPPINGER RACES
26 of 26 (100%) machines reporting (28 total districts)
Wappinger Supervisor
Michael J Leonard
1,382
REP
234
CON
1,616
Jospeh Ruggiero
3,071
DEM
346
IND
179
WOR
3,596
Void
1
VOI
1
Wappinger Town Clerk
Gloria J Morse
3,181
REP
3,181
Wappinger Town Justice
Carl S Wolfson
2,872
REP
476
CON
3,348
Void
1
VOI
1
Wappinger Supt of Highways
Graham F Foster
3,129
REP
3,129
Charles Straley
795
CON
795
Void
1
VOI
1
WAPPINGER WARD 001 RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
Wappinger 1st Ward Councilmember
Robert L Valdati
528
REP
58
CON
586
Chris Masterson
452
DEM
452
Void
1
VOI
1
WAPPINGER WARD 002 RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
Wappinger 2nd Ward Councilmember
Vincent Bettina
587
REP
587
WAPPINGER WARD 003 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (9 total districts)
Wappinger 3rd Ward Councilmember
Christopher J Colsey
610
REP
610
Maureen McCarthy
745
DEM
745
WAPPINGER WARD 004 RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (7 total districts)
Wappinger 4th Ward Councilmember
Alfred J Casella
536
REP
82
CON
618
Joseph P Paoloni
817
DEM
132
IND
949
WASHINGTON RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Washington Supervisor
Florence C Prisco
741
REP
741
Washington Town Clerk
Mary E Alex
777
REP
777
Washington Town Justice
Elizabeth K Shequine
696
REP
696
Alec A Pandaleon III
173
CON
173
Washington Town Councilmember
David W MacDonald
691
REP
691
Michael E Murphy
708
REP
708
Washington Assessor
Roderick W Ciferri III
675
REP
675
Alfred B White
677
REP
677
Washington Supt of Highways
Charles E Race
754
REP
754
Washington Town Proposition #1 (proposal 3)
YES (prop 3 - Washington)
380
380
NO (prop 3 - Washington)
350
350
BEACON RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
Beacon Mayor
Clara Lou Gould
1,409
REP
112
IND
112
CON
1,633
John W Berry
1,012
DEM
73
WOR
1,085
Daniel R Searles
112
GRE
112
Beacon Councilmember at Large
Frederick N Antalek
1,313
REP
157
CON
1,470
Norman C MacLeod
1,154
REP
130
CON
1,284
Lee Kyriacou
1,118
DEM
120
IND
76
WOR
1,314
Sara J Pasti
1,023
DEM
103
IND
64
WOR
1,190
Scattering
1
WRT
1
Void
3
VOI
3
Beacon City Proposition #1 (proposal 3)
YES (prop 3 - Beacon)
553
553
NO (prop 3 - Beacon)
923
923
BEACON WARD 001 RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
Beacon 1st Ward Councilmember
Deanna Leake
341
REP
41
CON
382
John J Donovan
230
DEM
26
IND
12
WOR
268
BEACON WARD 002 RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
Beacon 2nd Ward Councilmember
Eleanor Thompson (Council)
343
DEM
36
WOR
379
BEACON WARD 003 RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
Beacon 3rd Ward Councilmember
Samuel L Way
490
REP
57
CON
547
Gary P Wood
280
DEM
26
GRE
306
Void
1
VOI
1
BEACON WARD 004 RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
Beacon 4th Ward Councilmember
Michael D Fasano Jr
246
REP
30
IND
28
CON
304
Steve Gold (Council)
277
DEM
21
WOR
298
CTY POUGHKEEPSIE RACES
30 of 30 (100%) machines reporting (31 total districts)
Poughkeepsie City Mayor
Robert M Bossi Jr
2,202
REP
223
IND
177
CON
2,602
Nancy Cozean
3,266
DEM
3,266
John B Garrity Jr
152
WOR
152
Scattering
1
WRT
1
CTY POUGHKEEPSIE WARD 001 RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
Poughkeepsie City 1st Ward Councilmember
Frank M Mora
273
REP
36
IND
28
CON
337
Christopher Petsas
320
DEM
320
CTY POUGHKEEPSIE WARD 002 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Poughkeepsie City 2nd Ward Councilmember
John T Lawrence
269
DEM
17
CON
286
CTY POUGHKEEPSIE WARD 003 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Poughkeepsie City 3rd Ward Councilmember
John C Tkazyik
238
REP
39
IND
14
CON
16
WOR
307
Clement Parkinson
160
DEM
160
CTY POUGHKEEPSIE WARD 004 RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
Poughkeepsie City 4th Ward Councilmember
Rita M McNiff
534
REP
42
IND
45
CON
621
Thomas P Halley
436
DEM
436
CTY POUGHKEEPSIE WARD 005 RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
Poughkeepsie City 5th Ward Councilmember
Penny Lewis
228
DEM
228
CTY POUGHKEEPSIE WARD 006 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (5 total districts)
Poughkeepsie City 6th Ward Councilmember
Steven M Horning
274
REP
58
IND
29
CON
361
Karl Knapp
253
DEM
253
Void
1
VOI
1
Scattering
2
WRT
2
CTY POUGHKEEPSIE WARD 007 RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
Poughkeepsie City 7th Ward Councilmember
Arnold L Baratta
317
REP
24
CON
341
Wesley Lee
339
DEM
339
CTY POUGHKEEPSIE WARD 008 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Poughkeepsie City 8th Ward Councilmember
Gary L Bashor
696
REP
42
IND
61
CON
21
WOR
820
Dennis Weinel
687
DEM
687
POUGHKEEPSIE LIBRARY DISTRICT RACES
74 of 74 (100%) machines reporting (75 total districts)
Poughkeepsie Library Proposition #1 (proposal 3)
YES (prop 3 - Pok. Library)
5,392
5,392
NO (prop 3 - Pok. Library)
2,438
2,438
Poughkeepsie Library Proposition #2 proposal 4)
YES (prop 4)
5,124
5,124
NO (prop 4)
2,689
2,689
POUGHKEEPSIE LIBRARY DIST. (TOWN) RACES
44 of 44 (100%) machines reporting (44 total districts)
Poughkeepsie Library District Trustee (Town)
Anne P Constantinople
3,859
NOP
3,859
Duane E Hutton
3,517
NOP
3,517
POUGHKEEPSIE LIBRARY DIST. (CITY) RACES
30 of 30 (100%) machines reporting (31 total districts)
Poughkeepsie Library District Trustee (City)
Jack Economou
2,152
NOP
2,152
Scattering
2
WRT
2
12/30/2003 09:30:55 AM
Last Updated
Results calculated by NTS Data Services