HOME | About Us | Voting FAQs | Contact BOE | Site Map | Search .

Dutchess County Board of Elections

Dutchess County Website

Commissioner Information
Erik J. Haight (R)
Marco Caviglia (D)

Candidates for 2014 Primary and General Elections TBA

Candidates for 2013 General Election

>

County Wide Contests

 

 

County Legislature (Vote for one)

   
DC Leg 1 WOR, DEM James R. Doxsey 
  REP, CON, IND Ellen Nesbitt
     
DC Leg 2 REP, CON, IND Donald R Sagliano
     
DC Leg 3 REP, CON, IND Dale Borchert
     
DC Leg 4 REP, CON Sue Serino
     
DC Leg 5 REP, CON, IND Ken Roman
     
DC Leg 6 REP, CON, IND Angela E. Flesland
  DEM, WOR, GRE Seth B. Warner 
     
DC Leg 7 DEM, IND, WOR Richard Perkins 
  REP, CON Justin W. Varuzzo
     
DC Leg 8 REP, CON, IND Rob Rolison
     
DC Leg 9 DEM, WOR Gwen C. Johnson 
  IND Steve White 
     
DC Leg 10 DEM, IND Barbara Jeter-Jackson
     
DC Leg 11 REP, CON Deborah Mimoso
  DEM, WOR Joel Tyner 
     
DC Leg 12 WOR, National Coalition Party Beth Kangarlu 
  REP, CON, IND Robert Weiss
     
DC Leg 13 REP, CON, IND Donna J. Bolner
  DEM Cathy Pritchard 
     
DC Leg 14 REP, CON Alex P. Czarniecki
  DEM, IND, WOR Francena Amparo 
     
DC Leg 15 DEM, WOR Charles Davenport 
  REP, CON, IND Joseph Incoronato
     
DC Leg 16 DEM, CON, IND , Dutchess Strong Alison E. MacAvery
  REP Robert Principe
     
DC Leg 17 DEM Alicia Alfred
  REP, IND, CON James Miccio
     
DC Leg 18 DEM, WOR, Beacon First April M. Farley
  REP, CON, IND John Forman
     
DC Leg 19 DEM, WOR, IND Debra Blalock 
  REP, CON A.Gregg Pulver
     
DC Leg 20 DEM Micki J. Strawinski 
  REP, CON, IND Benjamin Traudt
     
DC Leg 21 REP, CON, IND Margaret J. Horton
     
DC Leg 22 REP, CON, IND Gerald Hutchings
  DEM, WOR Ronald Mangeri 
     
DC Leg 23 REP, CON, IND John M. Thomes
     
DC Leg 24 DEM Francis Gottron II
  REP, CON, IND Alan V. Surman
     
DC Leg 25 CON, IND, REP Michael N. Kelsey
   

top

DC County Comptroller (Vote for One)

   
  REP, CON, IND  James L. Coughlan
   

top

DC County Family Judge (Vote for One)

REP, CON, IND Joseph A. Egitto 
  DEM, GRN, WOR Lisa E. Rubenstein 
     
   

top

Amenia

   
Amenia Town Supervisor (Vote for One) REP, IND, CON Victoria A. Perotti 
     
Amenia Town Justice (Vote for One) IND, CON Donald G. Cummings, Jr.
  REP  James J. Devine 
     
Amenia Town Council (Vote for Two)    
  REP  Michael Delango
  Good Government Party P. Damian Gutierrez
  REP  Gretchen A. Hitselberger
  DEM Cheryl K. Morse
     
Amenia Town Council (unexpired term) Good Government Party William C. Kroeger
(Vote for One) REP Stephen D. Perotti 
     
Amenia Town Clerk (Vote for One) DEM  Dawn Marie Klingner 
     
Amenia Town Highway Superintendent REP, IND Stanley A. Whitehead
(Vote for One)  

top

     

Beekman

 

 

Beekman Town Council (Vote for Two) REP,IND, CON Ezio Battaglini
  DEM Richard A. Colesanti Jr
  REP,IND, CON Michael G. Del Vecchio
  DEM Alicia Turenchalk
 

 

 

Beekman Town Highway Super (Vote for One) CON, IND, DEM Anthony Coviello 
     
Beekman Town Supervisor (Vote for One) DEM Paul F. Curran 
  REP,IND, CON Barbara A. Zulauf
     
Beekman Town Receiver of Taxes (Vote for One) REP,IND, CON, DEM Judith A. Crawford
   

top

Clinton

 

 

Clinton Town Supervisor (Vote for One)    
  DEM Alyssa Kogon
  REP, CON Raymon Oberly
     
Clinton Town Council (Vote for Two) REP Michael Appolonia
  REP Claudia Cooley
  DEM Carl Yakubowski
     
Clinton Town Highway Super (Vote for One) DEM, REP Theron Tompkins
  CON Todd Martin
     
Clinton Town Clerk (Vote for One) CON, REP Carol Jean Mackin 
     
Clinton Town Justice (Vote for One) REP Barbara Seelbach
     
Clinton Town Tax Collector (Vote for One) REP Colleen McGarry
   

top

Dover

   
Dover Town Supervisor (Vote for One) DEM, IND Ryan Courtien 
  CON,REP Theodore R. Jensen 
     
Dover Town Justice (Vote for One) REP, DEM R. Wren Abrams
     
Dover Town Tax Collector (Vote for One) REP Dina Marie Yeno
     
Dover Town Council (Vote for Two) DEM, IND Linda French
  DEM, IND Paul Palmer 
  REP, CON Kathleen Surman
  REP, CON Matthew Tyler Davis
   

top

East Fishkill 

 

 

East Fishkill Supervisor (Vote for One) REP, IND John L. Hickman, Jr.
     
East Fishkill Town Clerk (Vote for One) REP, IND Carol A. Hurray
     
East Fishkill Town Highway Super (Vote for One) REP, IND Dennis Miller
     
East Fishkill Town Council (Vote for Two) REP, IND William Dahncke
  REP, IND, CON Thomas Franco
  CON Emanuele Marinaro 
  DEM Michael F. Nolan
  DEM Jennifer Oppenheim
   

top

Fishkill

 

 

Fishkill Town Council (Vote for Two) DEM, IND Timothy G. Tuttle
  DEM, IND Thomas J. Knips 
  REP, CON  Felix Lopez
  REP, CON  Douglas A.A. McHoul
     
Fishkill Town Clerk (Vote for One) DEM, IND David E. Hill
  REP, CON Darlene Bellis
   

top

Hyde Park

 

 

Hyde Park Town Clerk (Vote for One) IND, CON, REP Donna McGrogan
     
Hyde Park Town Council Ward 1 IND, DEM Emily B. Svenson 
(Vote for One) CON,REP Ralph Pereda 
     
Hyde Park Town Council Ward 2 IND, DEM David P. Ray
(Vote for One) CON, REP Donald Veith 
     
Hyde Park Town Council Ward 3 IND, DEM Hannah L. Behrens
(Vote for One) CON, REP Joseph Kakish
     
Hyde Park Town Council Ward 4 CON, REP Sean Igoe
(Vote for One) WOR, IND Kenneth Schneider 
     
Hyde Park Town Supervisor (Vote for One) IND, DEM Aileen M. Rohr
  CON, REP Ann Boehm 
     
Hyde Park Town Highway Super (Vote for One) CON, DEM, REP Walter E. Doyle Jr. 
     
Hyde Park Receiver of Taxes (Vote for One) IND, DEM Cindy Todd
  CON, REP Shennan Tatar
   

top

Lagrange

 

 

Lagrange Town Highway Super (Vote for One) IND, CON, REP Michael J. Kelly
     
Lagrange Town Supervisor (Vote for One) IND, REP Alan Bell
  CON Sean Donahue
     
Lagrange Town Council (Vote for Two) REP, IND Joseph J. Luna
  REP, CON, IND Edward P. Jessup
  CON Kevin Donohue
   

top

Milan

 

 

Milan Town Supervisor (Vote for One)  IND, REP William F. Gallagher
     
Milan Town Council (Vote for Two) DEM, REP Jack Campisi
  DEM, REP Marion Mathison
     
Milan Town Clerk (Vote for One) IND, CON, REP Catherine M. Gill
     
Milan Town Assessor (Vote for One) REP, CON Scott Hobson
     
Milan Tax Collector (Vote for One) DEM, REP Pamela Johnson
     
Milan Town Justice (Vote for One) IND,CON, DEM, REP Francis G. Christensen
   

top

Northeast

 

 

Northeast Town Supervisor (Vote for One) IND, WOR, DEM John M. Merwin
     
Northeast Town Council (Vote for Two) REP Steven T. Merwin 
  REP  James H. Campbell
     
Northeast Town Justice (Vote for One) DEM Casey McCabe
     
Northeast Town Clerk (Vote for One) WOR, DEM Ellen Owens
  REP, Friends & Neighbors Lisa M. Cope
     
Northeast Town Assessor (Vote for One) REP, DEM Katherine A. Johnson 
   

top

Pawling

 

 

Pawling Town Supervisor (Vote for One) REP, CON David Kelly
     
Pawling Town Council (Vote for Two) REP, CON William Johnson
  REP, CON Paul Upham
     
Pawling Town Clerk (Vote for One) REP,CON, IND Cathy Giordano
     
Pawling Town Highway Super (Vote for One) REP, CON, IND John Daley
     
Pawling Tax Collector (Vote for One) REP, CON, IND Barbara Tyson
     
Pawling Town Justice (Vote for One) REP David Daniels
     
Village of Pawling    
Village of Pawling Mayor (Vote for One) REP, CON Robert Liffland
     
Village of Pawling Trustee (Vote for Two) REP, CON Stan Mersand
  REP Brian Griffin
     
Village of Pawling Trustee (Unexpired Term) REP Daniel J. Peters
(Vote for One)    
Village of Pawling Justice (Vote for One) REP, CON Taren Cummings
   

top

Pine Plains

 

 

Pine Plains Supervisor (Vote for One) REP Dorean M. Gardner
  DEM Brian Coons
     
Pine Plains Town Council (Vote for Two) REP Gary K. Cooper
  REP Richard M. Brenner
  DEM Rosemary Lyons-Chase
  DEM Richard Hermans
     
Pine Plains Assessor (Vote for One)  DEM, REP Scott Chase 
     
Pine Plains Town Justice (Vote for One) IND, CON, REP, DEM Louis W. Imperato
   

top

Pleasant Valley

 

 

Pleasant Valley Town Supervisor (Vote for One) REP, IND, CON Carol A. Campbell
     
Pleasant Valley Town Council (Vote for Two) REP, IND Mark E. Figliozzi
  REP,IND Stephen B. Albrecht, Sr.
  DEM Carl Tomik
     
Pleasant Valley Town Justice (Vote for One) REP Paul Caltagirone
   

top

Red Hook 

 

 

Red Hook Council (Vote for Two) IND,DEM William J. O'Neil 
  REP James Ross
     
Red Hook Town Clerk (Vote for One) IND , REP Sue McCann
   

top

Rhinebeck

 

 

Rhinebeck Town Supervisor (Vote for One) REP, Rhinebeck First Wayne Rifenburgh
  DEM, WOR, IND  Elizabeth Spinzia
   

top

Rhinebeck Town Council (Vote for Two)    
  REP, Rhinebeck First John Traver
  DEM, WOR, IND Joseph Gelb
  DEM, WOR, IND Elaine B. Fernandez
  REP, Rhinebeck First Ryan W. Dowden
     
Rhinebeck Town Highway Super (Vote for One) REP, DEM, WOR, IND Kathy Kinsella
     
Rhinebeck Town Justice (Vote for One) REP, DEM, Rhinebeck First John Kane
     
Rhinebeck Town Assessor (Vote for One) REP, Rhinebeck First Charles Wiles
   

top

Stanford

 

 

Stanford Town Supervisor (Vote for One) IND, DEM Virginia Stern 
  CON Mark D'Agostino 
  REP Joseph Norton
     
Stanford Town Council (Vote for Two) IND, DEM Mel Eiger
  DEM Ryan J. Orton 
  CON Thomas Dewhirst
  CON, REP Mary Weinberger
  REP, IND Mark D'Agostino 
     
Stanford Town Clerk (Vote for One) DEM, REP Ritamary T Bell
     
Stanford Highway Super (Vote for One) DEM, REP, IND James Myers
     
Stanford Town Justice (Vote for One) IND, REP Dennis Smith
  DEM Tom Rowland
   

top

Town of Poughkeepsie

 

 

Poughkeepsie Town Council Ward 1 REP, CON Jon J. Baisley
(Vote for One)    
     
Poughkeepsie Town Council Ward 2 REP, CON, IND William G.Carlos, Jr.
(Vote for One)    
     
Poughkeepsie Town Council Ward 3 REP, CON Joseph Conte
(Vote for One) DEM, IND Laura Crisafulli
     
Poughkeepsie Town Council Ward 4 REP, CON, IND Michael Cifone 
(Vote for One)    
     
Poughkeepsie Town Council Ward 5 REP, CON, IND Stephan Krakower
(Vote for One)    
     
Poughkeepsie Town Council Ward 6 REP, CON Paul Porco 
(Vote for One) DEM, WOR, IND Ann M. Shershin
     
Poughkeepsie Town Supervisor (Vote for One)  REP, CON, IND Todd Tancredi 
     
Poughkeepsie Receiver of Taxes (Vote for One) REP, CON, IND Karen Schubert
     
Poughkeepsie Town Clerk (Vote for One) REP, CON, IND Felicia Salvatore
     
Poughkeepsie Town Highway Super REP, CON, IND Marc Pfeifer 
(Vote for One)  

top

     

Unionvale

 

 

Unionvale Town Supervisor (Vote for One) REP, CON, IND Lisette Hitsman
     
Unionvale Town Council (Vote for Two) REP, CON, IND John J. Welsh
  REP, CON, IND Steve Frazier
  DEM, WOR, Union Vale Independent,  David B. McMorris 
  DEM James F. Kane
     
Unionvale Town Clerk (Vote for One) REP,  IND Mary Lou DeForest
     
Unionvale Highway Super (Vote for One) REP, CON, IND Richard Wisseman
     
Unionvale Town Justice (Vote for One) REP, CON, IND Raymond P. Jurina, Jr.
     
Unionvale Collector of Taxes (Vote for One) REP, CON, IND  Edna C. Bonk
   

top

Wappinger

 

 

Wappinger Town Council Ward 1 REP, CON, IND William H. Beale
(Vote for One)    
     
Wappinger Town Council Ward 2 IND, REP, CON Vincent Bettina
(Vote for One) DEM Eugene Noel Vargas
     
Wappinger Town Council Ward 3 REP, CON Ismay Czarniecki
(Vote for One) DEM Robert Cofer 
     
Wappinger Town Council Ward 4 IND, REP,CON Michael Kuzmicz
(Vote for One) DEM, WOR Greg Quinn
     
Wappinger Town Supervisor (Vote for One)  IND,REP, CON Barbara Gutzler
  DEM, WOR Joseph Torres 
     
Wappinger Town Justice (Vote for One) IND, REP, CON Heather  Kitchen
     
Wappinger Town Clerk (Vote for One) DEM, CON Joseph P. Paoloni
  IND, REP Michael  Leonard
   

top

Washington

 

 

Washington Town Supervisor (Vote for One) REP Gary E Ciferri
     
Washington Town Council (Vote for Two) REP Karen E Mosca
  REP Stephen V. Turletes
     
Washington Town Justice (Vote for One) REP Bruce M. Aubin
   

top

City of Beacon

 

 

Beacon City Councilmember Ward 1 DEM, WOR, Beacon First Peggy Ross
(Vote for One) REP, IND, CON Diane Spiak-Pisanelli
     
Beacon City Councilmember Ward 2 DEM, WOR, Beacon First Charles P. Kelly
(Vote for One) REP,IND, CON Omar U. Harper
     
Beacon City Councilmember Ward 3 DEM, Beacon First Pamela Wetherbee
(Vote for One) REP, IND, CON Samuel L. Way
     
Beacon City Councilmember Ward 4 DEM, WOR , Beacon First Ali T. Muhammad
(Vote for One) REP, IND, CON Lou Amoroso Sr. 
     
Beacon City Councilmember At Large DEM, WOR, Beacon First George Mansfield 
(Vote for Two) DEM, Beacon First Lee Kyriacou
  REP, CON, IND Justin Riccobono
  REP, CON, IND Jerry Landisi 
   

top

City of Poughkeepsie

 

 

Poughkeepsie City Councilman Ward 1 DEM, Orange Party Christopher D. Petsas
(Vote for One) REP, CON, IND, WOR Dominick Aquafredda
     
Poughkeepsie City Councilman Ward 2 DEM, WOR Joseph Rich
(Vote for One) REP, CON, IND Vincent E. Brugger
     
Poughkeepsie City Councilman Ward 3 DEM, WOR Robert L. Mallory Jr. 
(Vote for One) REP, CON,  IND Rose M. Ferrucci
     
Poughkeepsie City Councilman Ward 4 DEM, Peoples First Nina Boyd 
(Vote for One) REP, CON, IND Lee D. Klein 
     
Poughkeepsie City Councilman Ward 5 DEM, WOR, People First Ann Perry
(Vote for One) REP, CON, IND Kathleen M. Wood
     
Poughkeepsie City Councilman Ward 6    
(Vote for One) DEM, WOR ShaRon McClinton 
  REP, CON, IND Herbert L. Bullock 
     
Poughkeepsie City Councilman Ward 7    
(Vote for One) REP, CON, IND, WOR Giovanna L. Stumbo 
  DEM, People First Randall A. Johnson II
     
Poughkeepsie City Councilman Ward 8 DEM, WOR Tracy Hermann
(Vote for One) REP, CON, IND Anthony M. Larocca Jr. 
   

top

Poughkeepsie Library District

 

 

Library Trustee, Town of Poughkeepsie   Anne P. Constantinople
(Vote for Two)   Margaret M. Prescott
     
Library Trustee, City of Poughkeepsie   Joan Nicholls
(Vote for One)   China Melton
   

top

Justice of the Supreme Court
9th Judicial District

 
 
Justice of the Supreme Court           DEM Janet C. Malone
(Vote for Five)  DEM, CON, WOR, IND John P. Colangelo
  DEM, WOR, IND Maria S. Vazquez-Doles
  DEM, CON, WOR Victor G. Grossman
  DEM Alexander Eisemann
  REP, CON, WOR, IND Mark C. Dillon
  REP Christie Derrico
  REP Daniel Castricone
  REP, CON, WOR, IND John W. Sweeny, Jr.
  REP, CON, IND Daniel D. Angiolillo
   

top

     
..

 

 

 

 

ira County Legistature Amenia Beekman Clinton Dover East Fishkill Fishkill Hyde Park Lagrange Milan North East Pawling Pine Plains Pleasant Valley Town Poughkeepsie Red Hook Rhinebeck Stanford Union Vale Wappinger Washington Beacon City Poughkeepsie Library 9th Supreme Court Judicial
About Us | Site Map | Contact Us | Email the Board    ©2009-2013 Dutchess County Board of Elections